📌✔️Електронен фиш за превишена скорост се издава, когато е извършено административно нарушение, установено чрез заснемането му с автоматизирано техническо средство/система (АТСС) в отсъствието на нарушител и контролен орган. Той изпълнява функциите едновременно на акт за установяване на административното нарушение и наказателно постановление, но само по отношение на правното му действие, не и по отношение на неговите реквизити. Законодателят е ограничил изкискуемите реквизити на електронния фиш, като сред тях не фигурира длъжностното лице, което го е издало и дата на издаването му.
✔️Електронният фиш се издава, когато е установено превишаване на максимално допустимите скорости посочени в Закон за движение по пътищата (ЗДвП) или въведени със допълнителен пътен знак. В чл. 182 от ЗДвП са посочени конкретно наказанията за определено превишаване на скоростта в населено или извън населено место. Електронен фиш се издава само когато наказанието не предвижда лишаване от право да се управлява МПС и/или отнемане на контролни точки. Когато наказанието предвижда отнемане на свидетелство за управление на МПС и/или отнемане на контролни точки, процедурата трябва да премине по обикновенния ред – с издаване на акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който се издава и наказателно постановление.
✔️Електронният фиш се връчва с препоръчано писмо с обратна разписка, а в практиката много често се връчва и лично, когато Ви проверят на пътя или когато посетите КАТ. Законодателят е предвидил 14-дневен срок за обжалване на електронния фиш, който тече от момента на получаването му. Жалбата се подава до Районния съд, действащ на територията, където е извършено нарушението.
✔️Съдът е длъжен да провери изцяло законосъобразността и правилността на електронния фиш. Основанията за отмяна на електронен фиш от страна на съда могат да бъдат много. Като се пак е хубаво съдът да бъде насочен към конкретни основания за отмяна, поради което най-добре е в такива случаи да потърсите квалифицирана адвокатска помощ.