📌✔️Когато един от съпрузите иска да се разведе, а другият не му дава развод, съпругът, който иска прекратяването на брака може да предяви искова молба за развод (т.нар развод по исков ред). Компетентен да разгледа делото е районния съд по адресна регистрация на ответника. Искът може да се предяви и пред друг районен съд, но ответникът може да направи възражение за подсъдност, в който случай делото, заведено пред първоначалния съд се прекратява и се премества за разглеждане пред съда по адресна регистрация на ответника.
✔️При предявяването на иск за развод ищецът може да поиска от съда да се произнесе относно това кой има вина за разстройството на отношенията между страните. Такова искане може да въведе и ответника. Ако няма изрично искане за произнасяне по въпроса за вината, съдът не се произнася по този въпрос.
✔️Вината има значение във връзка с предоставяне на ползването на семейното жилище след прекратяването на брака, ако то е собственост и на двамата съпрузи и във връзка с упражняването на родителските права по отношение на общите деца на страните, доколкото виновното поведение на съпруга би се отразило върху възпитанието на децата.
✔️С предявяване на искова молба за развод, съпругът иска прекратяването на брака като дълбоко и непоправимо разстроен , тъй като счита, че отношенията между страните не могат да се заздравят. В исковата молба могат да се сочат конкретни факти и обстоятелства от съпружеския живот, който водят до този извод. Възможно е обаче да не се изтъкват неприятни подробности. Когато не се търси вина за прекратяването на брака, достатъчно е по делото да се установи, че всеки от съпрузите води свой собствен начин на живот, не се интересува от другия и помежду им е прекъсната всякаква емоционална, физическа и икономическа връзка.
✔️В много от случаите страните са фактически разделени и всеки е заживял свой самостоятелен живот. Установяването на този факт е достатъчен, за да постанови съдът развод между страните. Макар и това да е така, най-добре е да се обърнете към добър бракоразводен адвокат.