📌✔️Заповедното производство е процедура пред съда, която започва с подаване на заявление и цели заявителят да събере по бърз начин вземането си по опростен ред поради неговата безспорност. Тогава, когато длъжникът не оспорва, че има посочените от заявителя задължения, заповедното производство дава възможност за бързо събиране на тези задължения и отпада необходимостта да се води традиционния исков процес.
✔️Заповедното производство се развива пред районния съд по местожителството на длъжника, когато той е физическо лице и седалището, когато е юридическо. От заповедното производство могат да се възползват физически и юридически лица, в следните случи:
✔️Заповедно производство по чл. 410 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), когато се касае за вземане на парични суми до 25 000 лева или заместими вещи, както и в по-редкия случай на задължение за предаване на движима вещ. В тези случаи, съдът издава заповед за изпълнение в закрито заседание, без да уведомява другата страна и единствено въз основа на твърденията на заявителя. Съдът проверява само дали искането отговаря на изискванията по чл. 410 от ГПК, дали не е в противоречие със закона и добрите нрави, дали длъжникът има постоянен адрес или седалище в България, обичайно местопребиваване или основно място на дейност.
✔️И заповедно производство по чл. 417 от ГПК, когато се представи документ, сред изрично изброените в чл. 417 ГПК без значение от цената на вземането. В тези случаи, заедно със заповедта за изпълнение съдът издава и изпълнителен лист, като по този начин предоставя на заявителя възможността незабавно да образува изпълнително производство срещу длъжника.