📌✔️Колкото и добре да се развиват служебните отношения между работодател и работник винаги може да се стигне до ситуация, при която работодателят да прецени, че не се нуждае повече от съответния работник или служител. В такива случаи се пристъпва към едностранно прекратяване от работодателя на трудовия договор, предходно сключен с работника или служителя. Това е процедура, при която много често работодателите допускат грешки, което пък води до възникване на незаконно уволнение. Не са редки случаите, при които работодателят просто иска да се „отърве“ от даден работник или служител и е готов на всичко за това, включително и да наруши предписаните в закона процедури.
✔️Основанията за прекратяването на трудов договор се съдържат в Кодекса на труда Кодекса на труда (чл. 325 – чл. 340). Българският законодател е регламентирал конкретни законови процедури, които следва да бъдат спазени и осъществени точно и последователно от страна на работодателя, за да може да се стигне до едно законно прекратяване на трудовото правоотношение с работника или служителя. Когато обаче тези процедури са нарушени, всеки един работник или служител разполага с ограничено във времето право да предяви свой съдебен иск за признаване на неговото уволнение за незаконно със всички произтичащи от това правни последици.
✔️В случай, че имате проблеми с вашия работодател и той търси начин максимално бързо да прекрати вашето трудово правоотношение, много е възможно да се опита да злоупотреби с предоставеното му право и да осъществи прекратяването по незаконен начин. Нашият съвет в подобни случаи е да изискате от работодателя всички свързани с това документи и да потърсите веднага (с оглед кратките законови срокове за съдебно обжалване) при възникване на конкретната ситуация съдействие от адвокат, който след преглед на тези документи да ви каже дали имате основания за оспорване по съдебен ред на заповедта за прекратяване на трудовия договор, както и какви биха били последствията от едно подобно дело срещу уволнение.